PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=137}
6,9 130 911
ocen
6,9 10 1 130911
5,7 18
ocen krytyków
Ogniem i mieczem
powrót do forum filmu Ogniem i mieczem

Wole film od książki i filmowego Bohuna świetnie zagranego przez Domogarowa. Skrzetuski wypadł blado i w ksiązce i w filmie ale mimo, że Żebrowski to świetny aktor to tak byla napisana postac i niewiele mial do zagrania. Dobrze że w filmie Hoffmann oszczedził nam tej pogardy Heleny dla Bohuna. Drazniło mnie to. W tamtych realiach nie mogłaby sie tak zachowywac bo Bohun był pułkownikiem kozackiego wojska i bogatym człowiekiem i pannie z manierami to wyraźnie nie wypadało. Helena jednak manier raczej nie miała, ledwo czytała i ogólnie jedna z nudniejszych postaci u Sienkiewicza. Jedyne co u niej ciekawe i inne to te czarne oczy czarne wlosy coś dzikiego i stepowego w urodzie co jej Hoffmann odebrał zatrudniając niebieskooką blondynke Scorupco. Dlaczego wybrała Skrzetuskiego? Może miłośc ale może tez nutka wyrachowania. Choć majatkiem równi to Skrzetuski jako polski szlachcic miał wyższą pozycję społeczną. A po wojnie gdy się wslawił dawał jej możliwość bywania na pańskich dworach. Może zwyczajnie chciała sie wyrwać a przy Bohunie jej pozycja nie ulegała zmianie. Żyłaby na kresach jak żyła dotąd. Mam słabość do Bohuna ale ostatecznie chyba dobrze i rozsądnie wybrała. Bohun był dziki a jego miłosc nieokiełznana. Mogła przerażać młodziutką niedoświadczoną dziewczynę. Skrzetuski raczej watpię by był amantem łozkowym ale była przy nim Pania na zamku. A Bohun jak to Bohun. Kto zagwarantuje, ze ta nudna w gruncie rzeczy panna nie znudzi go jak już by ją zdobył. I co wtedy? A Skrzetuski mierny ale wierny. Poza tym o ile sie nie mylę to pod koniec książki Bohun był chyba już wyjęty spod prawa? Nie lubię Heleny za jej pogardę mimo, ze maniery miała niemal chłopskie. Ciekawa jestem jej życia na wielkich dworach u boku Skrzetuskiego. Jak by ja traktowano, jak ona niemal zdania sklecić nie potrafiła. Życze jej by ktoś ją tak potraktował jako ona Bohuna przez całą książkę. A swoją droga słyszeliście, ze Scorupco miala krótki romans z Żebrowskim? Żadne z nich nigdy tego nie potwierdziło ale plotki krążyły. Widziano ich razem na jakichś wczasach pod palmami. I niemal zaraz po filmie rozwiodła się z Czerkawskim.

ocenił(a) film na 10
Barbarra_Ra

Pod koniec książki to Sienkiewicz Bohuna uśmiercił. Nie przeżył długo. Między wierszami można wyczytać,że umarł jeszcze przed Potopem w odbudowanych Rozłogach. Helena nie miała manier. Zgadzam się,że Bohun byle kim nie był. Owszem miał pochodzenie niewiadome i pochodził z chłopstwa, ale był wysoko postawionym żołnierzem. Mógł uzyskać szlachectwo. Helena nie miała skąd manier się nauczyć. Ciotki nie lubiła więc automatycznie potraktowała Bohuna jak wroga, gdy zauważyła jego starania, a ciotka jest temu przychylna. A ciotka była prostaczką. Pochodzenie Heleny było dobre, ale rod już był podupadły. I nie dorównywała Skrzetuskiemu. On miał pozycję na dworze i był bogaty. Sam się dziwi jak widzi Rozłogi,że tam tak biednie. Wg mnie Żebrowski bardzo dobrze zagrał Skrzetuskiego. Nie jest zgodny z książkowym opisem, ale wygląda bardzo dobrze. Nie zapominajmy,że Helena ma w książce 17 lat i była wychowywana na zadupiu. Niewiele wiedziała o świecie. Miała prawo nie chcieć Bohuna (cóż z tego,że był przystojny), ale nie miała prawa nim pomiatać. Dziwię się,że tak długo wytrzymywał. Ile lat jeszcze zamierzał żyć w narzeczeństwie i liczyć na cud,że jej się odmieni zamiast z nią szczerze pogadać? Helena poleciała na herb Skrzetuskiego, ale też i widziała w nim zbawcę od Bohuna i była pomiędzy nimi chemia. W dodatku była mu wdzięczna za dobre słowo o ojcu. Jak wiemy z dalszych części siedziała w domu i rodziła dzieci.

ignis_2

Dziękuję za odpowiedź. A Helena skończyła jak myślałm. Niewiele jej tej pociechy ze Skrzetuskiego w czasie wojen. Bohuna mi żal. W filmie przynajmniej mu Hoffman honor przywrócił jak odjeżdżał a spojrzenie Heleny było piekne bo takie niejednoznaczne. To taka kobieca próżnośc. Trudno na dnie duszy nie czuc sentymentu do kogoś kto nas tak wielbił szczególnie jak już zagrożenie mineło. Bohun to naprawde tragiczna postac i wspaniała rola. Żebrowski jest bardzo przystojny ale nie ma tej charyzmy Domogarowa. Dlatego Bohun filmowy był taki niejednoznaczny. W książce to chyba była zdecydowanie negatywna postać a w filmie dzieki aktorowi wkradło się cos niejednoznacznego. Zdecydowanie Domogarow "ukradł" film Jak to się mówi w języku filmowym.

ocenił(a) film na 10
Barbarra_Ra

Mnie się wydaje,że Helenie pasowało to rodzenie dzieci. W końcu miała swój dom. A nie była zbyt swiatową damą, nic nie umiała i chyba czuła się spełniona poprzez synów. A Bohun też by na wojnę jeździł. Wg mnie Scorupco zepsuła ostatnia scenę. Nie po to przez cały film chciała się od niego uwolnić i go obrażała by na koniec dalej go torturować jakimś wywracaniem oczu. Jak już chciała dać mu dobry gest to mogła zrobić znak krzyża lub powiedziec: z Bogiem. Ale nie. Lepiej przy przyszłym mężu zarywać innego. To było głupie i niepotrzebne. W książce Skrzetuski też uwalnia Bohuna, ale na odleglosc. Bo tamten nadal siedział w lochu. Natomiast w filmie reżyser pozwolił nam Bohuna pożegnać. Skrzetuski wg opisu miał być przystojny i taki był chociaż miał nie dorównywać uroda Bohunowi. Chwała Bogu owo,że jednak Helenę uszanował. Wg prawa wojny była jego, w dodatku tyle czasu ile ja trzymal wystarczyłoby na urodzenie mu dziecka. Żaden z antagonistów Trylogii by tak nie postąpił. Lubię go i szkoda mi go jednak Helena do niego nie pasowała. Znasz może powieść Sienkiewicza "Na polu chwały"?

ignis_2

Niestety nie znam

ocenił(a) film na 10
Barbarra_Ra

Polecam przeczytać. Miała to być pierwsza część drugiej Trylogii. Ale Sinkiewicz nie zdarzyl. Jest tylko jedna część. Akcja dzieje się przed wyprawą wiedeńska. Główny bohater jest znakomitym szermierzem bo uczył się od żołnierza służącego pod Wołodyjowskim. Zostaje husarzem i wyglądem przypomina książkowego Skrzetuskiego. Jednak wiernie o sluzalczo kocha jak Bohun dziewczynę o długich warkoczach. Jacek Taczewski bo tak on się zwie idealnie łączy dobre cechy Bohuna i Skrzetuskiego w sobie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones