PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=137}
6,9 130 911
ocen
6,9 10 1 130911
5,7 18
ocen krytyków
Ogniem i mieczem
powrót do forum filmu Ogniem i mieczem

The best of...

ocenił(a) film na 10

Najlepsze sceny, które uwielbiacie.
Najlepsza jest scena, kiedy Bohun łapie Zaglobę i wkręca go, że trafił do piekła. A następnie jak się spotykają przed pojedynkiem i żartuje, że znają się z wesela. A Bohun podejmuje grę.

ocenił(a) film na 10
ignis_2

Również podoba mi się ta scena (a właściwie cała sekwencja) z uwięzieniem Zagłoby. Do moich ulubionych momentów filmu zaliczam scenę tańca Heleny i Jana co doprowadza do złości Bohuna i dalej jak on pędzi na koniu przez wodę... Podoba mi się też moment spotkania Skrzetuskiego z Heleną , rozpacz Jana nad spalonymi rozłogami no i oczywiście scena końcowa (właściwie sekwencja) uwolnienia Bohuna...
Bardzo lubię też wszystkie sceny ukazujące szarże husarii, ale najbardziej porusza mnie husaria stojąca w strugach deszczu pod Żółtymi Wodami.
Tak naprawdę to praktycznie wszystkie sceny z tego filmu mi się podobają i są moimi ulubionymi;)

ocenił(a) film na 10
sarmackipolak

Zawsze wzruszała mnie porazka pod Żółtymi Wodami. Nie jest zgodna z historią, ale miała poruszać i tak było w moim przypadku. Taniec i Dumka Bohuna są boskie. Wzięli się chłopcy do konkurencji.
Ciesze się, że Hoffman pozwolił nam się pożegnać z Bohunem. Bo w książce Skrzetuski uwalnia go na odleglosc. W filmie Bohun świetnie kończy film.
Wpadło mi na myśl ostatnio. Wlasciwie po pojedynku z Wołodyjowskim Bohun jest tylko juz wspominany przez innych co robił. Juz osobiscie się nie pojawia. Więc tym bardziej cieszę się na pomysł reżysera.

ocenił(a) film na 10
ignis_2

Dokładnie, pod względem zakończenia film jest lepszy niż książka. Wracając do Żółtych Wód to bitwa w filmie ukazana jest zgodnie z książką a zresztą niewykluczone jest ,że deszcz padał i w trakcie prawdziwej bitwy. Jakby nie było deszcz dodaje bitwie dramaturgii i sprawia, że naprawdę się to czuje.

ocenił(a) film na 10
sarmackipolak

Bitwa trwała około 3 tygodnie i husarii tam nie było. Tak naprawdę przegraliśmy bitwę przez zdradę dragonów. Ale Chmielnicki wspomina o nich w rozmowie z Tuhaj- Bejem, aby ocalił dragońów bo to
Rusini i przejdą na ich stronę.

ocenił(a) film na 10
ignis_2

Masz rację, ale mylisz się co do husarii. Husaria tam była i to właśnie dzięki niej Polacy tak długo wytrzymali.Ciekawostką jest ,że dowodzili nią hetman Kalinowski i młody Potoki z czego jeden nadużywał alkoholu a drugi miał strasznie dużą wadę wzroku ( prawie nie widział przeciwnika). Wiem to o od zawsze interesuje się historią a szczególnie Polski.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones