PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=137}
6,9 130 916
ocen
6,9 10 1 130916
5,7 18
ocen krytyków
Ogniem i mieczem
powrót do forum filmu Ogniem i mieczem

Mam pewien dylemat, mianowicie chodzi o to ,że na Wikipedii oraz wielu innych stronach internetowych podpisuje się poniższe słowa Bohdana Chmielnickiego jako cytat z książki. Tymczasem w moim wydaniu książki te słowa brzmią trochę inaczej i co najważniejsze nie mogę sobie przypomnieć czy w książce jest ostatnie zdanie tego cytatu, czyli o Rzeczpospolitej Trojga narodów... Wiem natomiast ,że słowa te padają w filmie.
Oto cytat:
"Te Tysiące poszły by za mną (…); Popatrz co się dzieje na Ukrainie, kto tutaj szczęśliwy? (…) Dla nich ziemia? Dla nich złota wolność? A reszta? Bydło. Jakiej wdzięczności doznało wojsko Zaporoskie za krew w obronie Rzeczypospolitej przelaną? Gdzie przywileje kozackie? Wolnych kozaków w chłopów chcą zmienić. Chcę wojny z nimi, nie z królem. Król to jest ojciec, a Rzeczpospolita – matka. (…) A gdyby nie oni, miałaby Rzeczpospolita nie Dwojga, a Trojga Narodów tysięcy wiernych szabli przeciwko Turkom, Tatarom, Moskwie. "
Źródło: Henryk Sienkiewicz, Ogniem i mieczem

Jak widać wyraźnie jest napisane ,że owe słowa pochodzą z książki, ja zaś nie mogę znaleźć nigdzie słów : "A gdyby nie oni, miałaby Rzeczpospolita nie Dwojga, a Trojga Narodów tysięcy wiernych szabli przeciwko Turkom, Tatarom, Moskwie." Czy może ktoś pomóc?

ocenił(a) film na 10
sarmackipolak

Specjalnie zajrzałam do ksiazki. W formie pdf bo papierowej nie mam przy sobie. Więc zakładałam, że moja wersja moze sie mylic. Ale ja rownież nie znalazłam w niej tekstu o RP Trojga Narodów. Były takie plany więc Hoffman dla poprawności politycznej oewnie dodał ten tekst.

ocenił(a) film na 10
ignis_2

No właśnie, też coś mi sie nie zgadzało... To ,że ten cytat był w filmie to dobrze pamiętam, ale nie mogłem za nic w świecie przypomnieć go sobie z książki, zaś na Wikipedii (i nie tylko) ten cytat jest wielokrotnie przytaczany i podpisywany: Henryk Sienkiewicz "Ogniem i Mieczem". Dlatego sam nie wiedziałem już czy morze był on w innym wydaniu książki czy jak... Ale wychodzi na to, że jest to po prostu pomyłka. Dziękuje Ci bardzo za pomoc;)

ocenił(a) film na 10
ignis_2

Wrócę jeszcze do tematu bo nadal nie daje mi ta sprawa spokoju, coś tu jest namieszane... Muszę przeczytać książkę jeszcze raz ( już wcześniej sie do tego przymierzałem) bo być może ,że jest to wspomniane, ale w innym miejscu i w trochę innych słowach, sam już nie pamiętam... W intrenecie istnieje mnóstwo stron na których ten cytat jest przytaczany jako fragment książki. Trochę dziwne zatem aby tak wiele osób popełniło ten błąd. Oto kilka przykładów:
http://mozberd.com.ua/?page=article&article=89

https://pl.m.wikiquote.org/wiki/Bohdan_Chmielnicki

http://historyk.eu/wpis/ciekawostki-historyczne-40-rze%C5%BA-na-wo%C5%82yniu-koz acy

ocenił(a) film na 10
sarmackipolak

Sama też wpadłam na pomysł, że ta wypowiedz moze być umieszczona gdzieś indziej. Szukałam jej np w rozmowach przy bitwie, w podróży do Kudaku lub, gdy Chmielnicki wypuszcza Skrzstuskiego. W książce ta rozmowa jest o wiele dłuższa. Ale i tam jej nie znalazłam.

ocenił(a) film na 10
ignis_2

Od innego nie ścierpiałbym takiej mowy, ale i ty bacz, aby twa śmiałość mej cierpliwości nie pożarła. Piekłem mnie straszysz, o prywatę i zdradę mnie pomawiasz, a skądże wiesz, jeśli własne tylko krzywdy mścić idę? Gdzież to bym znalazł pomocników, gdzie owe tysiące, które się już za mną opowiedziały i opowiedzą, gdybym jeno własnych ucisków chciał dochodzić? Spójrz, co się dzieje na Ukrainie? Hej! ziemia bujna, ziemia matka, ziemia rodzona! A kto w niej jutra pewien? kto w niej szczęśliw? kto wiary nie pozbawion, z wolności nie obran, kto w niej nie płacze i nie wzdycha? Sami jeno Wiśniowieccy a Potoccy, Zasławscy, a Kalinowscy, a Koniecpolscy, i szlachty garść! Dla nich starostwa, dostojeństwa, ziemia i ludzie, dla nich szczęście i złota wolność, a reszta narodu ręce we łzach do nieba wyciąga czekając bożego zmiłowania, bo i królewskie nie pomoże! Ileż to szlachty nawet nieznośnego ich ucisku wytrzymać nie mogąc na Sicz ucieka, jako ja sam uciekłem! Nie chcę też wojny z królem, nie chcę z Rzeczpospolitą! Ona mać, on ojciec! Król miłościwy pan, ale królewięta! Z nimi nam nie żyć; ich to zdzierstwa, ich to arendy, stawszczyzny, pojemszczyzny, suchomielszczyzny, oczkowe i rogowe; ich to tyrania i uciski przez Żydów czynione o zemstę do nieba wołają. Jakiejże to wdzięczności doznało wojsko zaporoskie za tak wielkie zasługi w licznych wojnach oddane? Gdzie przywileje kozackie?
Król dał, królewięta odjęli. Nalewajko poćwiertowan! Pawluk w miedzianym wole spalon! Krew nie obeschła po ranach, które nam szabla Żółkiewskiego i Koniecpolskiego zadała! Łzy nie obeschły po pobitych, ściętych, na pal wsadzonych - a teraz - patrz! co świeci na niebie - tu Chmielnicki wskazał przez okienko na płonącą kometę - gniew boży! bicz boży!... Więc jeśli ja mam nim być na ziemi - to dziej się wola boża! wezmę ten ciężar na barki.

Cała wypowiedz Chmielnickiego. A ta ten cytat to słowo w słowo jest z filmu. Czytałam, że intencją Hoffmana było pokazanie rebelii nie tylko z powodu zatargu o kobietę Chmielnickiego z Czaplinskim tylko nieporozumień politycznych. Dlatego pewnie RZplita TN jest dodana. Ale może Twoje śledztwo coś innego znajdzie.

ocenił(a) film na 10
ignis_2

Właśnie też czytałem niektóre fragmenty (w tym przytoczoną rozmowę Chmielnickiego ze Skrzetuskim oraz moment uwolnienia Jana) ale nic o tym nie ma... Biorę jednak pod uwagę tak jak i Ty ,że ten cytat może być w innym miejscu, gdyż przed nim są trzy kropeczki co oznacza, że znajduje się on gdzieś dalej. Po drugie wiadomo ,że J. Hoffman często używa cytatów z różnych miejsc książki w jednej scenie tak jak np. słowa Wiśniowieckiego "mordować ich tak aby czuli ,że umierają" pochodzą z książki ,ale u Sienkiewicza książę wypowiada je w momencie pacyfikacji zbuntowanej wioski, nie w momencie pojmania posłów. W momencie pojmania posłów mówi on do Wierszuła (cytuje z głowy): Karz tych kozaków pościnać a dla naczelnego palik zastrugać. (Tak na marginesie myślę ,że reżyser zastosował właśnie ten cytat aby zostawić element niepewności u widza w jaki sposób zostaną oni ukarani).
No i wracając do sedna, nie daje mi to spokoju, bo w wielu opracowaniach wspomina sie, że Sienkiewicz w Ogniem i Mieczem wspomina/ przywołuje w słowach Chmielnickiego idee RP TN, więc jestem na etapie poszukiwania.
Jak wpadnę na jakiś trop dam znać;)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones