PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=137}
6,9 130 860
ocen
6,9 10 1 130860
5,7 18
ocen krytyków
Ogniem i mieczem
powrót do forum filmu Ogniem i mieczem

Moim zdaniem zarówno Skrzetuski jak i Bohun są nieprzeciętnego uroku! ;)Trudno wybrać...Każdy inny na swój sposób. Skrzetuski honorowy, spokojny, dostojny. Bohun porywczy, oddany, zazdrosny. Ale wszystkie te cechy to na swój sposób pozytywy.

ocenił(a) film na 10
lenka10johnny

a Bohun to niby nie?przeciez on tez potrafi pokochac(i to na zaboj) jest odwazny mial swoja dume i ja bym sie czula przy nim bezpieczna...

ocenił(a) film na 5
Bohun_7

Bohun to był zwykły bandzior a nie rycerz!gdybyś ksiażkę czytał to byś wiedział!Skrzetuski przewyższa go pod każdym względem!a miłość?Miłość Skrzetuskiego też mniejsza nie była...

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Bohun_7

"ja bym sie czula przy nim bezpieczna" do pierwszego wpie*dolu :D
łobuz kocha najmocniej, nie? :P

ocenił(a) film na 10
maestro_czaja

a ja nie, bo nigdy bym nie wiedziała czego moge się po nim spodziewać. poza tym bohun najchętnije zamknąłby helenę w złotej klatce i sobie na nią patrzył. wielkie dzięki:P a skrzetuski...;)):*

ocenił(a) film na 10
lenka10johnny

a tam gadanie on tak ja traktowal zeby ona go pokochala...

ocenił(a) film na 10
Bohun_7

Zrobiłby wszystko, żeby ta Helcia z nim była.

lenka10johnny

no tak, ze Skrzetuskim Helena mogła stworzyć nowoczesny związek partnerski oparty na zasadach emancypacji :)

lenka10johnny

Podejrzewam, że to zwykłe pier***enie o Chopinie.

ocenił(a) film na 10
maestro_czaja

no to bardzo ciekawe sposoby miał ten bohun... helena kochała skrzetuskiego i bardzo dobrze;)

maestro_czaja

http://www.youtube.com/watch?v=I2oAN6Fdrcg&mode=related&search= to jest piekne mozna sie pisikac jak Bohun spiewa

ocenił(a) film na 10
blade_12

No faktycznie posikać się można :)
Powinien Oskara dostać.
Uwielbiam takie śmieszne filmiki.

maestro_czaja

Ja wybrałabym Bohuna(bo jest hot), ale trzeba też zwrócić uwagę na fabułę. W końcu ten człowiek w porywie zazdrości wymordował Helenie rodzinę.
Chyba się go potem bała...

ocenił(a) film na 10
Ziutaaa

Bała się go już wcześniej.

użytkownik usunięty
maestro_czaja

Ja też bym wybrała Bohuna...Jest boski :)

maestro_czaja

Skrzetuskiego!! chcecie niegrzecznego Bohuna , ale nie pomyślałyście , że w przyszłości może was bić itp itd .?

użytkownik usunięty
RoxXxann

A niby dlaczego ma od razu bić? Wątpię w to...

jeśli w porywie gniewu był zdolny zabić całą rodzinę Heleny.. nawet Izabella Scorupco powiedziała , ze wybrałaby Skrzetuskiego xD

użytkownik usunięty
RoxXxann

W sumie trochę masz rację...Ale Heleny to raczej nie mógłby skrzywdzić...

ocenił(a) film na 7
RoxXxann

Ogladnij jeszcze raz film Roxxann. To ciotka Heleny pierwsza krzyknęła- DO SZABEL SYNKOWIE!- Bohun mógł albo dać się zaszlachtować (a czasy były takie, że szlachcic morderca czy gwałciciel mógł się czuć bezkarny, a taki Kozak musiał wiedzieć co robi bo mógł za samo pochodzenie zostać zamordowany) albo stanąć do walki- a Bohun tak wymiatał, że wszystkich pociął (poza ciotką).

Po kolejne- Bohun nie wymordował Kurcewiczów tylko ich pozabijał w walce, przypomnę że nieuczciwej ze strony jego przeciwników bo ich było przez dłuzszy czas więcej a ostatniego Kurcewicza pokonał sam mimo rany.

Między zamordowaniem a zabiciem w walce jest duża różnica- wszystko łączy tylko krew.

Jestem mężczyzną, więc nie odpowiem na pytanie kto lepszy, ale jako Ukraińca cieszą mnie odpowiedzi wielu osób- moja dziewczyna też woli Bohuna, ale nie ma konta na filmweb :(

ocenił(a) film na 10
ludzikw

I tu teraz musze zaznaczyc ze Bohun juz planowal wybic Kurcewiczow gdyz w drodze do Rozłogów kazał swoim semenom "czekac na wystrzał". Więc nie wiem czy to bylo takie nieuczciwe ^^

ocenił(a) film na 6
madzik1593

tzn. mieli czekać, bo miał strzelić, jeśli się znajdzie w opresji. Czyli raczej nie tyle planował wyciąć Kurcewiczów, co przewidział że będą chcieli z nim walczyć i to czterech na jednego (w książce tylko dwóch, ale przecież nie wiedział czy wszyscy są w domu). Planował tylko porwać Helenę, ale wiedział że nie będzie to takie łatwe.

ocenił(a) film na 10
RoxXxann

Bohun 20 lat później;P

http://gfx.filmweb.pl/ph/66/61/516661/139224.1.jpg

to jest Domogarow żeby nie było. strasznie się posypał

ocenił(a) film na 10
_Luna_

Nie widzisz dziwnego dość stroju i tego co trzyma w ręku? On jest po prostu tak ucharakteryzowany.
Jestem za Bohunem - jego bym wybrała, bez chwili wahania, albo z dłuższa chwilą wahania, ale takiego dla picu ;d

ocenił(a) film na 10
maestro_czaja

Bohunaa;P
choc Skrzetuski też niezły ale taki raczej za spokojny;P
tak jak w ksiażce;P

ocenił(a) film na 10
maestro_czaja

Bez porównania Bohun:P Kocham tę/tą postać ...

maestro_czaja

Helenka to albo była ślepa albo ociężała umysłowo:D Bohun to istne cudo, Domagarow świetnie go zagrał. Bez wątpienia bym wybrała Bohuna:)

ocenił(a) film na 7
alien_2

Gdyby każda tak myślała to dziś Polski by nie było tylko Ukraina/Rosja/wpisz co chcesz.

Pawuloniasty

Nie wiedziałam, że taki wpływ na niepodległość ma to, która rola mi się bardziej podobała;)

ocenił(a) film na 7
maestro_czaja

a ja wam przypominam że to był tylko FILM, zrealizowany na podstawie pierwszej części TRYLOGII Sienkiewicz.

użytkownik usunięty
zielona_fanatyczka

Tylko film albo aż film...Przecież to normalne kochać jakiegoś bohatera...Przynajmniej dla mnie :D

maestro_czaja

Do wszystkich fanek Bohuna.
Jest on świetny na ekranie, ale wyobraźcie sobie w życiu człowieka, który najpierw zabija przy was sługę, potem morduje rodzinę. Podałybyście mu rękę, spojrzały w oczy, nie mówiąc o pokochaniu?

LadyEire

no wiesz zalezy od rodziny... :)

ocenił(a) film na 7
LadyEire

Do LadyEire: Ta rodzinka to chciała wydziedziczyć Helenę z Rozłogów. Co do "mordowania" przez Bohuna- nie zamordował tylko zabił w walce, to duża różnica a nie zaprzeczysz, że stara Kurcewiczówna sama (i pierwsza) wezwała synów do walki z Bohunem. Co miał Kozak zrobić? Dać się zaszlachtować?! Ciekawe jak wtedy Helena patrzyła by na swoją "rodzinkę"?! Wszystkiemu winiem był właśnie Skrzetuski swymi intrygami.

ludzikw

Książkę czytałam, jak było w Rozłogach pamiętam. Co nie zmienia faktu, że Bohun był mordercą już przed tym wydarzeniem, a rodzina jaka nie była to rodzina.

LadyEire

ja m,oge yc bez rodziny ale bez przyjaciol nie moge... :)

ocenił(a) film na 10
sweetblondi_04Ruda

Po przeczytaniu wszyskich postów dalej jestem za Bohunem :D

NoX_4

ja tez on jest taki ....... nie wiem jak to wyrazic... zajebisty:P

ocenił(a) film na 4
LadyEire

Ted Bundy i Charles Manson mieli sporo wielbicielek, mimo że już siedzieli w więzieniu za popełnione morderstwa. Zdaje się, że Bundy już nie siedzi, bo dostał czapę, ale to był seryjny morderca kobiet, któremu winę udowodniono i jego fanki o tym wiedziały, a jednak dalej się w nim podkochiwały, więc taki Bohun to przy tym pryszcz. Oczywiście, że znalazły by się kobiety, które nadal by go kochały i usprawiedliwiały jego zachowanie. Jak są w stanie kochać seryjnych morderców i to nie takich z kodeksem jak serialowy "Dexter" tylko psycholi mordujących kobiety, to co tam taki Bohun.

ocenił(a) film na 10
maestro_czaja

Oczywiście, że Bohun. W samej książce był opisany jako o wiele przystojniejszy od Skrzetuskiego. Poza tym Jan zobaczył Helene raz i odrazu nierealnie sie w niej zakochał niby.. ale w sumie jak mial jechac po nia do Baru to wybral ojczyzne. Bohun był zdolny poswiecic kozacka slawe wlasnie dla Heleny. Cały czas jak czytalam te ksiazke nie mogłam wytrzyamc z żalu gdyż los jego był całkowicie z góry przekreslony. Sienkiewicz wszystko tak obrazowo to przedstawil ze nie moglam sie nadziwic. Strumien krwi padl miedzy nimi i wyrosla miedzy nimi nienawisc... sokol przyciagnal ich dlonie ku sobie. Masakra. Kocham te ksiazke kocham tez film.. ale okropnie zal mi Bohuna...

ocenił(a) film na 10
Satine_11

BOHUN.Skrzetuski to kompletna klapa przy nim. nudziarz bezbarwny i rozlazły bronił ojczyzny? bzdury bronił stanu szlacheckiego pod pięknym hasłem. bohuna mi zawsze żal ile razy ogłądam ten film, ale nie chciałabym go za męża wole kogoś z dowcipem a on...tylko wygląd no ekstra.

maestro_czaja

No cóż przyłączę się do głosu większości i powiem Bohun - cudowny, niesamowicie przystojny, troszke niebezpieczny, ale za to zakochany do szaleństwa. Filmowy Skrzetuski jest trochę nudny. Zresztą mam uraz do tej postaci, po tym jak przeczytałam w książce, że Skrzetuski miał zwisającą po pas (czy tam gdzieś w okolicy ) brodę. Nie cierpię zwisających bród.

ocenił(a) film na 9
Asylynn

Jak widzę będę w mniejszości,ale mnie osobiście bardziej podoba się Skrzetuski.Bohun jest boski,ale jesli mam wybierać miedzy facetem,który z mojego powodu wyżyna całe miasto i jest nieobliczalny a człowiekiem, przy którym będę bezpieczna do tego przystojnym i przyzwoitym bez wahania wybiorę tego drugiego.Jeśli chodzi o brodę,to Skrzetuski miał ja taką długą dopiero potem,gdy myslał,ze Helena nie zyje i zapuścił sie.

maestro_czaja

Bohun, Bohun i jeszcze raz Bohun. Cudowny, super przystojny i cóż, że trochę niebezpieczny skoro zakochany w swej wybrance bez pamięci - nigdy by jej nie skrzywdził, a za innymi białogłowami też się już później nie oglądał. Marzenie każdej dziewczyny.

FrozenLady

Bohun :)
Problem polegał niestety na tym, że Helena nie była odpowiednią dla niego kobietą. Gdyby miała silną osobowość i wiedziała, jak z nim postępować, wszystko inaczej by się potoczyło. Zauważcie, że on wiele razy deklarował, że dla niej zrobiłby wszystko, przy niej stawał się zupełnie innym człowiekiem - w filmie nie jest to tak bardzo wyeksponowane, ale w książce wzruszały mnie bardzo te opisy, gdy mówił "ja przy tobie dektyna (co tłumaczę, nie wiem, czy słusznie, jako dziecina:), ty ze mną co zechcesz, zrobisz". No aż serce topnieje, że ten waleczny bohater był zdolny do takiej delikatności, czułości..
Zresztą zauważcie, że wszystkie problemy i komplikacje zaczynają się, gdy wychodzi na jaw zdrada Kurcewiczów, wcześniej Bohun trzymał się "właściwej" strony, choć "ciężko swoich bić". Dopiero ból i rozżalenie spowodowały, że dołączył do Chmielnickiego.
Oczywiście, był porywczy, ale wydaje mi się, że odpowiednia kobieta byłaby dla niego odpowiednią motywacją, by poskramiać swój charakter. Niestety, Helcia się tego nie podjęła, pozostaje nam tylko żałować, że nie trafiło na nas ;)

nanya_2

podpisuje się pod wypowiedzią wyżej - BOHUN!!

Nadia_Nadia

A ja wybieram Skrzetuskiego i to bez dwóch zdań:).

Nadia_Nadia

Po co te pytanie??
To moczywiste że bohun!!
Domagarov wzorowo oddał harakter ksiażkowego Hohuna.
Chociaż Helenie się nie dzwię, ze wybrała Skrzetuskiego. Ona się po prostu bała Bohuna od momentu, kiedy rozszczepił na jej oczach człowieka. Mimo to... i tak Bohun!!!

ocenił(a) film na 7
Nadia_Nadia

ja tam myślę, że Zagłoba. Albo jakiś kozak z grzywą.

ocenił(a) film na 10
nanya_2

Masz rację :) Helcia ( albo jak mówi moja mama Helga XD ) nie miała na tyle silnego charakteru żeby zamiast cały czas się go obawiać poznać że on jest w niej okropnie zakochany oraz że nigdy jej nie skrzywdzi. Ja także jestem pod wrażeniem tych opisów i tego co on mówił wystarczy pomyśleć taki dumny waleczny zawzięty Kozak dla jednej głupiej acz przez niego wielce kochanej dziewczyny był gotów oddać wszystko : sławę bogactwo duszę życie!! A co do kniahini Kurcewiczowej to ona wdzięczyła się do Bohuna bo ten obiecał jej że gdy Helena zostanie jego żoną zostawi ich w Rozłogach!! Jak mogła! Wiedziała przecież że Bohun jest porywczy a Skrzetuskiego nienawidzi jak nikogo więc śmierci swojej i swoich synów sama jest winna :(

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones